Ekonomi

Deutsche Bank’tan ‘ihtiyatlı iyimser’ sterlin yorumu

Sterlin, 2023 yılında en iyi performans gösteren G-10 para birimi olarak dikkat çekerken, bazı stratejistler para birimindeki yükselişin orta vadede devam edebileceğine inanıyor.

Beklenenden iyi gelen veriler ve zayıflayan dolarla Çarşamba günü 10 ayın zirvesine ulaşan sterlin, yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 3’ün üzerinde değer kazandı.

İngiliz ekonomisi şu ana kadar resesyondan kaçındı ve Ocak ayında beklenenden daha güçlü bir büyüme kaydetti.

Ülkenin mali durumu, gaz fiyatlarındaki düşüşle büyük ölçüde iyileşti. Devletin sağladığı mali destek olumluluğu artırdı. Öte yandan tablo pek de iyimser değil. İngiltere, Kovid öncesi üretim düzeyine ulaşamayan tek G-7 ekonomisi olmaya devam ederken, enflasyon çift hanelerde.

Deutsche Bank Döviz Stratejisti Shreyas Gopal Çarşamba günü bir notta “Birleşik Krallık’taki iyi haberlerin çoğu muhtemelen fiyatlanıyor” dedi.

“Piyasa, İngiltere’nin büyüme beklentilerinin bu yıl diğer büyük ekonomilerle paralel olarak artırılabileceği görüşümüze yaklaştı, ancak genel görüşümüz hala piyasa beklentilerinden daha iyimser. Yurtiçinden gelen iyi haberler fiyatlanmış olabilir ancak dış etkenler dikkate alındığında iddialarımız hala olumlu” dedi.

Deutsche Bank, yatırımcılara sterlini hem ABD doları hem de İsveç kronu karşısında uzun tutmalarını tavsiye ediyor.

haber-mucur.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu